+420 737 211 101 fara.rakovnik@email.cz

Oprava kaple sv. Vojtěcha

0 Comments

Opravy kaple sv. Vojtěcha v Kounově se rozjely za pět minut dvanáct

Převzato z: rakovnicky.denik.cz

Kounov – Kaple svatého Vojtěcha v Kounově dostane nový kabát. S opravou se začalo opravdu v poslední chvíli.  Teprve po odkrytí původních tašek se pořádně zjistilo, že kaplička je v dezolátním stavu. Pokud by se práce nezahájily v letošním roce, tak by se zřítila. To potvrdili i památkáři na říjnovém kontrolním dnu. Nyní se protézují krovy, to znamená, že se nevyměňují krovy celé, ale pouze se vyřezávají poškozené části a nahrazují novými.

Do zimy se počítá s přikrytím střechy novými taškami. Starostka obce Dana Bechyňská nastínila další plány s kapličkou: „Nová střecha je tou nejdůležitější a zároveň největší investicí. Samozřejmě chceme s pracemi pokračovat a postupně kapličku opravit celou.“Za sedm tisíc, které se vybraly na vstupném v průběhu letní Svatovojtěšské bitvy, bude zřejmě opravena socha svatého Vojtěcha, umístěná ve štítu.Vedení obce už naplánovalo i budoucí využití stavby. Nabízí se několik možností: Buď tam přesunout expozici Kounovské řady, nebo umístit galerii či výstavu o historii obce a okolí. V současné době zástupci jednají s církví o bezplatném převodu kapličky obci. Rozpočet na opravu střechy kaple čítá jeden milion padesát tisíc. Devadesát pět procent této částky získala obec jako dotaci z Fondu kultury Středočeského kraje. Pěti procenty se na investici podílí obec.

Na kapličku svatého Vojtěcha narazíte při cestě na Kounovské řady. Stojí nad obcí pod lesem. Tohle hezké místo zve i k příjemnému posezení a jednou snad bude příjemnou a zajímavou zastávkou.