+420 737 211 101 fara.rakovnik@email.cz

V kostele se pracuje

Převzato z rakovnicky.denik.cz

Děkanský chrám svatého Bartoloměje v Rakovníku je otevřen pracovnímu nasazení. Veškeré toto nasazení směřuje k renovaci presbytáře (místo v katolickém kostele, kde je umístěn oltář, předsednické místo a ambona, odtud vedou liturgii kněží a pomáhají jim ministranti). Vikář Vojtěch Novák vysvětlil: „Kamenná podlaha bude rozebrána a musí se znovu provést archeologický průzkum, zda pod ní náhodou nic není.“

Kameny z podlahy budou mezitím odbornou firmou z horní strany přebroušeny. „A také něčím napuštěny. Měly by pak lépe vypadat a také by se podlaha měla dát lépe uklízet,“ doplnil Vojtěch Novák. Oprava presbytáře je dle Vojtěcha Nováka z části zafinancována z dotace od Ministerstva kultury České republiky, část peněz poskytlo Město Rakovník.

„A my jsme samozřejmě také dali peníze. Dalších sedm set tisíc korun musíme ale ještě na opravy sehnat,“ dodal Vojtěch Novák s tím, že časem by mělo dojít také na renovaci hlavního oltáře. „Ovšem to je o tom, sehnat další milion korun. O dotaci budeme samozřejmě žádat,“ dodal Vojtěch Novák s tím, že rakovnický presbytář už renovaci potřeboval. „Chceme, aby byl náš kostel pěkný. Když žádám o dotaci, tak nežádám o něco, o co bych obíral stát nebo občany. Žádám o něco, co církvi stát šedesát let dluží,“ upozornil Vojtěch Novák.

Pracovníci firmy, kteří zakázku provádějí, odhadují, že práce na podlaze v chrámu sv. Bartoloměje by mohly být dokončeny, pokud vše půjde dobře, počátkem dubna.

Autor: Jana Elznicová