+420 737 211 101 fara.rakovnik@email.cz

Sousoší opět na svém místě

Převzato z www.raport.cz

RAKOVNÍK. Za účasti starosty města Zdeňka Nejdla, sponzorů, odborné veřejnosti a zhruba šedesátky občanů města Rakovníka bylo v pátek 30. listopadu odpoledne posvěceno zrestaurované Mariánské sousoší na Husově náměstí. Baroknímu sloupu z roku 1749 požehnal rakovnický vikář Vojtěch Novák.

Starosta Nejdl ve své řeči vyzdvihl výrazný podíl odboru správy majetku města a oddělení rozvoje města a investic na opravě sloupu. „Oddělení získalo na zrestaurování Mariánského sousoší dotaci z Ministerstva kultury ČR z Programu regenerace MPR a MPZ v celkové výši 850 000 korun. Částkou 600 000 Kč přispěla také společnost Procter & Gamble – Rakona,“ řekl Zdeněk Nejdl a doplnil, že celková oprava památky si vyžádala investici bezmála tří milionů korun.

Jak známo, sousoší muselo být vloni v létě rozebráno a odvezeno do restaurátorských dílen, protože se vinou ztrouchnivělého dřevěného základového roštu, na němž stálo, začalo naklánět a hrozilo jeho zřícení. Díky restaurátorovi Václavu Štochovi, akademickému malíři Janu Turskému, architektovi Karlu Zuskovi a firmě MAO, která vystavěla nový základový blok a upravila okolí, se může dnes, po téměř půldruhém roce, Mariánské sousoší opět zaskvět v celé své kráse.

Tomáš Bednařík